NO SOFTWARE PATENTS IN EUROPE!

Aktualności

(10.07.2006) Kolejny skok w numerku, wersja 0.3 przynosi:

Wydany został też port tej wersji na PHP4.

(18.06.2006) Kolejna wersja, tym razem z numerkiem 0.2. Nowości:

(14.06.2006) Udostępniam pierwsze wydanie testowe etLog2 z nuemrem wersji 0.1. Co znajdzie się w tej wersji: Narzędzia administracyjne w tej chwili praktycznie nie istnieją. Jedyne, co oferują, to przeglądanie logów. Będę rozwijał je w najbliższym czasie.

(12.06.2006) Po niemal roku przerwy w pracach nad etLogiem2 dziś wróciłem do rozwoju projektu. W nadchodzących tygodniach szykuje się pierwsze wydanie 'beta' nowej wersji. Oprócz wymienionych niżej nowości znajdzie się w niej m.in. możliwość blokowania adresów IP, hostów, oraz niecenzuralnych wyrażeń w treści. Jeśli chcesz być powiadomiony o wydaniu nowej wersji, napisz do mnie! ;)

(28.06.2005) Po przerwie wznowione zostały prace nad projektem. Utworzona została nowa jego gałąź o nazwie etlog2. Większość kodu zostanie przepisana od zera. Tym razem księga będzie bazować na PHP obiektowym. Do jej uruchomienia wymagane będzie posiadania PHP5, możliwe jednak, że powstanie też port na PHP4. Większe zmiany planowane w etLog2:

Aktualnie nie mam dostępu do żadnego serwera CVS, etlog2 udostępnię jak tylko będę mógł. Niestety w związku z przygotowaniami do matury prace zostały zawieszone na czas bliżej nieokreślony.
(20.03.2005) Uwaga! W panelu usuwania postów jest poważny błąd związany z usuwaniem długich postów. Proszę o szczególną ostrożność i nieusuwanie wpisów wcześniejszych niż widoczny w tej sutyacji
(14.01.2005) Ukazała się wersja etLog 1.1. Zmiany nie są wielkie, ale przydatne. Po szczegóły zapraszam do ChangeLoga

Co to jest etLog?

etLog to skrót od Extended Text Log. Jest to księga gości zapisująca dane w plikach tekstowych. Powstała w lipcu 2004 roku na potrzeby pewnej strony. Z czasem była rozszerzana aż wreszcie można ją uznać za kompletną księgę gości z zestawem narzędzi administracyjnych.

Napisana jest w PHP 4, lecz działa równie dobrze (albo i lepiej) z PHP 5.x. Testowana była tylko na serwerach Apache w systemach uniksowych, nie wiem jak będzie się zachowywać na innych serwerach lub systemach. Ze względu na użycie funkcji var_export() edytor styli i zmiana hasła działają tylko z wersjami PHP >= 4.2.0!


Możliwości etLog:


Licencja etLog

etLog jest wolnym oprogramowaniem i może być używany, kopiowany i rozprowadzany na zasadach licencji BSD dostosowanej do etLog (dostępnej tutaj).


Dlaczego miałbym użyć akurat etLog?

Nie ma żadnych większych powodów dla których miałbys uzywać etLog zamiast wielu innych darmowych ksiąg gości dostępnych w sieci. Zrobiłem ją na własne potrzeby - jeśli ci się spodoba, wolna droga - możesz jej używać. Zachęcić może cię brak reklam i możliwość stosunkowo łatwego dostosowania jej do swoich potrzeb. Dostajesz kod PHP, więc jeśli zauważysz błąd, możesz go naprawić sam nie czekając na moją reakcję (jeśli oczywiście potrafisz).

Zaznaczam, że nie biorę na siebie ŻADNEJ odpowiedzialności za działanie księgi gości. Pamiętaj, że używając narzędzi administracyjnych możesz (przynajmniej teoretycznie i w rzadkich przypadkach, mi się to nie zdarzyło) stracić dane, nie miej więc, proszę, do mnie o to pretensji, bo ostrzegałem ;). Będę natomiast wdzieczny za zgłaszanie wszlelkich błędów.


Jak to wygląda?

Oczywiste pytanie - jak wygląda etLog? Przykładowa księga jest dostępna tutaj. Screenshoty panelu administracyjnego poniżej: Zauważ jednak, że masz możliwość modysfikacji stylu, więc twoja księga może w kilka chwil być prezentowana w postaci tabelki, możesz zmieniać formatowanie, itp.

Pobierz

Jesteś zdecydowany, że chcesz przetestować etLog? No więc proszę bardzo, poniżej znajduje się link do archiwum TAR.GZ. W systemie Windows możesz je otworzyć np. programem WinRar. W systemach uniksowych (np. Linuksie) znajdziesz na pewno odpowiednie do tego narzędzie ;). Dlaczego nie ZIP bądź RAR? Z bardzo prostych przyczyn - TAR.GZ zachowuje uniksowe prawa dostępu dzięki czemu przy odpowiednim rozpakowaniu można ominąć kilka problemów z ich późniejszym nadawaniem.

Starsze wersje:

Instalacja

Ogólnie instalacja polega na skopiowaniu plików z archiwum na serwer. Jednak niestety to zazwyczaj nie wystarczy. Powinieneś jeszcze zadbać, by niektóre prawa dostępu do plików były odpowiednio ustawione. Możesz to zrobic przez praktycznie każdego klienta FTP. Oto lista tych specyficznych:

Zadję sobie sprawę, że wygląda to dość skomplikowanie. Jaśniejszy opis tych praw znajdziesz tutaj.

Uzytkownik administracyjny ma domyślnie nazwę 'amidn', hasło to 'password'. Hasło powinieneś zmienić od razu po instalacji poprzez panel administracyjny. Jeśli chcesz zmienić nazwę administratora musisz to zrobić ręcznie w pliku admin/config.php.

Jeśli uzywasz zbyt starej wersji PHP (starszej niż 4.2.0) to automat do zmiany hasła nie będzie działał. Użyj wtedy tego formularza by wygenerować sumę MD5 hasła i wstaw ją ręcznie do pliku admin/config.php zamiast istniejącej: 5f4dcc3b5aa765d61d8327deb882cf99.


Kto to zrobił?

Autorem jest Maciej Kosiedowski ("Srogi Luśnia") - lusnia (at) gmail.com


Valid HTML 4.01!